Jak czyścić złotą biżuterię?
Aby biżuteria jak najdłużej spełniała swoje zadanie, warto odpowiednio dbać o nią już od pierwszego dnia. Właściwie czyścić, przechowywać, nosić i – kiedy jest taka potrzeba – korzystać z pomocy specjalisty. To niezwykle ważne zwłaszcza w kontekście złota, które to jest kruszcem miękkim, delikatnym i podatnym na uszkodzenia. Jak zatem dbać o złotą biżuterię, by zachować jej piękno na dłużej? Podpowiadamy.
- Najlepiej, by czyszczenie złotej biżuterii oddać w ręce specjalistów. Istnieją jednak domowe sposoby na jej odświeżenie. Czyszczenie złota domowymi sposobami może obejmować na przykład użycie mieszanki wody z mydłem i delikatne mycie miękką szczoteczką.
- Szczególnie uważnie należy obchodzić się z modelami zawierającymi kamienie szlachetne lub wyjątkowo delikatnymi, np. biżuterią z dmuchanego złota.
- Warto zadbać także o odpowiednie przechowywanie biżuterii ze złota. Jeśli umieszczamy ją w szkatułce, warto zaopatrzyć się dodatkowo w małe woreczki.
Jak dbać o złotą biżuterię?
Biżuteria złota będzie nas dłużej cieszyć swoim pięknem wówczas, gdy ze starannością będziemy o nią dbać. W celu uniknięcia zabrudzenia i konieczności czyszczenia złota warto zdejmować ją do prac domowych (kontakt z detergentami) czy w ogrodzie. Warto wspomnieć, iż najbardziej narażone podczas tych aktywności są pierścionki, które mogą ulec nie tylko zanieczyszczeniu, ale także różnego rodzaju uszkodzeniom. Zalecamy także zdejmowanie biżuterii do kąpieli, gdyż mydliny mogą osadzać się na kamieniach, przez co tracą one swój blask.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak łączyć złoto ze srebrem?
Czym czyścić złoto? Domowe sposoby czyszczenia złota
Przestrzegając tych prostych zasad konieczność odświeżania biżuterii będzie rzadsza, co pozytywnie przedkłada się na jej trwałość. Czym wyczyścić złoto? W łatwy i bezpieczny sposób możemy pielęgnować naszą biżuterię przy pomocy specjalistycznych ściereczek do czyszczenia biżuterii ze złota (niezależnie od rodzaju złota) czy srebra, które znajdziemy w salonach Apart i sklepie internetowym apart.pl. Doskonale sprawdzają się do gładkich i polerowanych powierzchni.
Czyszczenie białego złota wymaga szczególnej uwagi, aby zminimalizować uszkodzenia mechaniczne i unikać kontaktu z dezodorantami czy perfumami. Ze względu na unikalny blask białego złota, zaleca się proces rodowania, który przywraca jego pierwotną świetlistość.
Jeśli biżuteria, którą chcemy odświeżyć, posiada elementy matowione lub jest zdobiona kamieniami szlachetnymi (w tym klejnotami, jakimi są perły), wówczas warto skorzystać z profesjonalnej usługi pracowni złotniczej. Natomiast domowymi sposobami wyczyścimy złotą biżuterię z cyrkoniami i złote łańcuszki. W tym celu możemy użyć roztworu denaturatu z wodą lub mieszanki wody i płynu do mycia naczyń. Alternatywnie, można zastosować pastę do zębów, jednak należy zachować ostrożność, aby nie doprowadzić do przebarwień i matowienia metalu. Inne metody to użycie folii aluminiowej z gorącą wodą i sodą oczyszczoną. W tak przygotowanym roztworze biżuterię zabrudzoną pozostawiamy na kilka minut. Po wyjęciu należy ją wypłukać, przetrzeć flanelową ściereczką i osuszyć.
CZYTAJ WIĘCEJ: Fakty i mity o biżuterii
Jakie są profesjonalne sposoby na czyszczenie złota?
Jak profesjonalnie wyczyścić złotą biżuterię? W ramach korzyści wynikających z tytułu posiadania karty stałego klienta Apart jednym z przywilejów jest bezpłatne czyszczenie biżuterii platynowej oraz złotej z diamentami w ciągu dwóch lat od daty zakupu. Złota biżuteria, a zwłaszcza białe złoto wymaga szczególnej troski i profesjonalnej pielęgnacji, aby zachować swój blask. Mając na uwadze zadowolenie naszych Klientów, niezobowiązani przepisami prawa, w profesjonalny sposób zadbany o Państwa biżuterię spełniającą powyższy warunek, w tym także biżuterię z białego złota. Szczegółowe informacje na temat pielęgnacji biżuterii złotej uzyskają Państwo zarówno u obsługi salonów Apart, jak i kontaktując się z pracownikami infolinii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ciepły i zimny typ urody: Jak dobrać biżuterię?