Kilka pierścionków na dwóch dłoniach

Jak zmierzyć rozmiar biżuterii?

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Poradniki 2022-02-23 PRZECZYTASZ W 2 MINUTY

O ile powszechna jest świadomość, że pierścionki i obrączki mają różne rozmiary, to często zaskoczeniem dla klientów jest fakt, iż naszyjniki, łańcuszki i bransoletki także różnią się długością. W tym zakresie wyczerpującą wiedzę posiada nasz wykwalifikowany personel, z którego doradztwa można skorzystać zarówno w salonach stacjonarnych, jak i przy użyciu dostępnych kanałów komunikacji uruchomionych na Państwa potrzeby.

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Odpowiednio dobrany rozmiar biżuterii to komfort i bezpieczeństwo jej noszenia.
  • Najbardziej komfortowym sposobem gwarantującym odpowiedni dobór rozmiaru biżuterii będzie wizyta w salonie i skorzystanie z profesjonalnej pomocy w tym zakresie.
  • Mając świadomość, że nie zawsze jest to możliwe, w tym miejscu przedstawimy kilka domowych sposobów na pomiar.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Właściwie dobrany rozmiar pierścionka jest gwarancją komfortu noszenia. Jednym z najwygodniejszych sposobów jest zaopatrzenie się w dostępny zarówno w salonach, jak i w sklepie internetowym, multisizer – przyrząd do mierzenia obwodu palca. Należy założyć wspomnianą miarkę na palec, na którym chcielibyśmy nosić pierścionek, ale z niewielkim zapasem, żeby miarka przeszła przez kostkę. Od podanej w okienku wartości wyrażonej w milimetrach należy odjąć 40, co da nam przybliżony wynik. Jako miarki możemy użyć paska papieru, który owijamy wokół konkretnego palca i zaznaczamy miejsce styku. Po rozłożeniu przykładamy go do linijki i w ten sposób odczytujemy długość odcinka. Także i w tym przypadku uzyskujemy wynik w milimetrach, od którego odejmujemy 40.

Mając do dyspozycji noszony pierścionek możemy poznać jego rozmiar przy użyciu domowych sposobów. Najprostszym z nich jest pomiar średnicy pierścionka suwmiarką lub linijką. Na stronie apart.pl znajdziemy tabelę, która ułatwi nam określenie rozmiaru pierścionka. W tym miejscu warto wspomnieć, iż użytkowane pierścionki nie zawsze mają idealnie okrągły kształt, gdyż wskutek noszenia mogą ulec delikatnej deformacji. Wspomniana tabela może posłużyć także jako matryca. Przykładając pierścionek do odpowiednio opisanego okręgu uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak zmierzyć rozmiar pierścionka?

Jak zmierzyć rozmiar obrączki?

W celu poznania rozmiaru obrączek możemy posłużyć się tymi samymi sposobami, jak w przypadku pomiaru pierścionków.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak zmierzyć rozmiar obrączki?

Jak zmierzyć rozmiar biżuterii?

Długość naszyjnika zależy od obwodu szyi lub dekoltu. Wiele modeli posiada tak zwane przedłużki pozwalające na samodzielną regulację.

Jak zmierzyć rozmiar naszyjnika?

Chcąc poznać rozmiar naszyjnika domowym sposobem możemy posłużyć się miarką krawiecką. Mierząc obwód szyi uzyskamy wartość, która pomoże nam dobrać długość chokera – rodzaj naszyjnika przylegającego do szyi. Natomiast jeśli chcemy wybrać typowy naszyjnik, wówczas do uzyskanego wyniku dodajmy kilka centymetrów. Długość naszyjnika to także jego rozmiar. Najczęściej występujące rozmiary naszyjników to 38, 40, 42, 45 i 50 centymetrów. W kolekcjach Apart znajdziemy również naszyjniki w długości 55, 60, 70, 80 cm i więcej. W zależności od obwodu szyi, czy dekoltu możemy wybrać odpowiedni dla siebie. Wiele naszyjników posiada tak zwane przedłużki – kilkucentymetrowy łańcuszek, która pozwala na samodzielną regulację naszyjnika.

W przypadku zakupu męskiego naszyjnika pomocna będzie znajomość rozmiaru kołnierzyka koszuli. Jeśli ta wartość to 41 i mniej to idealnym rozmiarem męskiego naszyjnika będzie długość 45 cm, kołnierzyk 42 – 45 wówczas zdecydujmy się na męski naszyjnik o długości 50 cm. Dla panów o słusznej posturze wskazane są naszyjniki o długości 55 cm i więcej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Fakty i mity na temat biżuterii

Jak zmierzyć rozmiar łańcuszka?

Rozmiar łańcuszka jednocześnie jest jego długością. Poznamy ją przy użyciu tych samych metod, które poznaliśmy przy naszyjnikach.

Jak zmierzyć rozmiar bransoletki na rękę?

Rozmiar bransoletki to także jej długość wyrażona w centymetrach. W celu poznania rozmiaru nadgarstka musimy dokonać jego pomiaru. Domowym i szybkim sposobem będzie użycie miary krawieckiej. Bransoletka nie może ściśle przylegać do nadgarstka dlatego warto zostawić centymetrowy zapas. Miarę możemy zastąpić paskiem papieru, który owijamy wokół nadgarstka z zachowaniem niewielkiego luzu. Po zaznaczeniu styku papieru mierzymy odcinek i tak uzyskany wynik w przybliżeniu zdradzi nam rozmiar przegubu. Damskie bransoletki występują w rozmiarach 17, 18, 19 i 20 centymetrów. Wiele modeli posiada przedłużkę, która pozwala dopasować długość do nadgarstka. Z kolei męskie bransoletki znajdziemy w długości 20, 21, 22 i 23 centymetry.

Jak zmierzyć rozmiar bransoletki na nogę?

Chcąc poznać prawidłową długość bransoletki na kostkę zastosujmy te same domowe sposoby, które posłużyły nam do zmierzenia nadgarstka. Jeśli pomiar jest niemożliwy wybierzmy bransoletkę z przedłużką, która daje nam możliwość regulowania jej długości. Podany rozmiar bransoletki nie uwzględnia przedłużki.

Co w sytuacji, gdy rozmiar biżuterii będzie niewłaściwy?

Proszę mieć na względzie, iż opisane powyżej metody dadzą nam przybliżony wynik. Mając na uwadze trudność, jaką sprawia pomiar lub zapamiętanie rozmiaru, jubiler Apart w przypadku zakupu w stacjonarnych salonach, daje możliwość wymiany biżuterii na inny rozmiar w ciągu 30 dni od daty zakupu, przy zachowaniu wszystkich pozostałych zasad dotyczących wymiany. Powyższa usługa ma charakter proklientowskiej postawy marki i nie jest wynikiem obowiązku prawnego. W przypadku zakupów w sklepie internetowym możliwy jest zwrot. Więcej informacji uzyskają Państwo kontaktując się z naszą infolinią.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak bezpiecznie kupować biżuterię online


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Posiada ponad 10 lat doświadczenia dziennikarskiego, od kilku lat działa w marketingu. W Apart odpowiada za treści magazynowe i komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora