Rotomat do zegarka: co warto wiedzieć?
Naturalnym procesem jest zużycie się zegarka podczas jego codziennego użytkowania. Jest on bowiem nieustannie wystawiony na dotyk, pot, ruch czy słońce. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że o zegarek trzeba zadbać także wówczas, gdy nie nosimy go na nadgarstku. Przechowywanie zegarka to bardzo ważny element dbania o jego doskonały wygląd i niezawodne funkcjonowanie. W tym celu doskonale sprawdzają się rotomaty, czyli profesjonalne urządzenia do przetrzymywania zegarków. Czym jest rotomat, czy warto go kupić i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
- Rotomat do zegarka to urządzenie dedykowane wyłącznie zegarkom automatycznym. Nie jest on konieczny w przypadku zegarków mechanicznych czy kwarcowych.
- Jego najważniejszą funkcją jest nakręcanie zegarków z naciągiem automatycznym. Ponadto rotomat zapewnia pracę wszystkich elementów mechanizmu, dbając o odpowiednie nasmarowanie ogniw.
- Najważniejszą kwestią przy wyborze rotomatu jest jego wielkość oraz ilość dostępnego w nim miejsca. Ważne jest także zwrócenie uwagi na zakres funkcji i możliwość dostosowania pracy urządzenia.
Czym jest rotomat?
Z pozoru, rotomat to elegancko wyglądające pudełko na zegarek, w którym możemy bezpiecznie przechować nasz ulubiony czasomierz, gdy go nie nosimy. Zazwyczaj wyposażone w specjalne okienko, rotomaty cieszą oko posiadacza i pozwalają zgromadzić prywatną kolekcję w specjalnie zaprojektowanym do tego celu miejscu. Najważniejszą funkcją rotomatów, której zresztą zawdzięczają one swoją nazwę, jest jednak nakręcanie zegarków z naciągiem automatycznym. Słowo rotomat pochodzi bowiem od połączenia słów rotować (rotacja) oraz automat. Specjalny mechanizm wprawia zegarek w ruch obrotowy, przez co nieustanie odmierza on czas. Ruchy urządzenia mają za zadanie imitować zachowanie zegarka na nadgarstku podczas jego noszenia.
Do czego służy rotomat?
Urządzenie jakim jest rotomat, spełnia wiele funkcji, na które zwracają uwagę ich producenci. Przede wszystkim obrotowy ruch zegarka automatycznego pozwala na ciągłą pracę wahnika, co w rezultacie prowadzi do naciągania sprężyny mechanizmu. Dzięki temu zegarek nieustannie odlicza czas z największą precyzją, będąc gotowym do użycia w każdym momencie. Jest to szczególnie istotne w przypadku gdy nasz zegarek wyposażony jest w zaawansowane komplikacje, takie jak wieczny kalendarz czy wskazanie faz księżyca. Ponadto rotomat zapewnia pracę wszystkich elementów mechanizmu, dbając o odpowiednie nasmarowanie ogniw. Dla kontrastu, nieużywanie zegarka z naciągiem automatycznym może po jakimś czasie doprowadzić do zgęstnienia smarów, zdecydowanie skracając jego żywotność, a w niektórych przypadkach uszkadzając mechanizm.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak często wymieniać pasek do zegarka?
Czy warto kupować rotomat?
Rotomat nie jest wyłącznie urządzeniem wykorzystywanym przez zegarmistrzów czy sprzedawców prestiżowych czasomierzy. Mimo iż przez wielu postrzegany jest jako luksusowy gadżet, często wybierany jest przez entuzjastów zegarmistrzostwa, którym zwyczajnie zależy na zadbaniu o swoją kolekcję. Posiadając kilka modeli zegarków automatycznych, nie sposób jednocześnie nosić każdego z nich, dlatego te nieużywane zmuszeni jesteśmy chować do szuflady. Nie chcąc narażać ich na zakurzenie, uszkodzenie czy zarysowania, idealnie jest umieścić je w specjalnym rotomacie, gdzie bezpiecznie będą czekały na swoją kolej.
Chcąc jak najlepiej zadbać o długowieczność mechanizmu w naszym zegarku, niewątpliwie rotomat okaże się wręcz niezbędnym akcesorium. Warto jednak podkreślić, że dedykowany jest on wyłącznie zegarkom automatycznym. Nie jest on konieczny w przypadku zegarków mechanicznych czy kwarcowych. Zasadnicza różnica polega na tym, iż zegarek mechaniczny wymaga ręcznego naciągania sprężyny. Przy zegarkach automatycznych dzieje się to podczas jego użytkowania, a dokładniej poruszania ręką, kiedy to wprawiamy w ruch wahnik. W podtrzymaniu pracy mechanizmu, gdy nie użytkujemy zegarka z łatwością wyręczy nas rotomat, pozwalając zapomnieć o zegarkach, których aktualnie nie nosimy. Gwarantuje on komfort, sprawiając, że zegarek w każdej chwili jest gotowy trafić na nasz nadgarstek, ale przede wszystkim pozwala zadbać o jego stan.
Warto jednak wspomnieć, że posiadanie rotomatu nie jest dla każdego konieczne. Mowa tu głównie o osobach posiadających wyłącznie jeden zegarek z naciągiem automatycznym, który użytkowany jest na co dzień. Wówczas nie ma potrzeby użycia rotomatu, ponieważ mechanizm stale pozostaje w pracy. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy rezerwa chodu w zegarku nie jest wystarczająco duża lub zegarek nie otrzymuje wystarczającej liczby ruchów w ciągu dnia i konieczne jest „wsparcie” mechanizmu, tak aby był gotowy do użycia po nocy.
Czytaj więcej: Funkcje zegarków analogowych?
Rotomat do zegarka: na co zwracać uwagę?
Absolutnie najważniejszą kwestią przy wyborze rotomatu jest jego wielkość. Mowa tu o odpowiednim dobraniu urządzenia do konkretnych zegarków. W przypadku dużych czasomierzy może się okazać, że zakupiony rotomat nie oferuje wystarczającej ilości miejsca, co prowadzi do otarć, a w konsekwencji potencjalnych uszkodzeń.
Kluczowym aspektem przy wyborze rotomatu jest także ilość dostępnego w nim miejsca. Rozpoczynający swoją przygodę z zegarkami entuzjaści zazwyczaj zdecydują się na niewielkie urządzenia jednostanowiskowe. Właściciele kilku zegarków automatycznych, bądź Ci, który planują poszerzenie swojej kolekcji, powinni jednak rozważyć rotomaty wyposażone w minimum dwie stacje obrotowe. Oprócz samych uchwytów obrotowych, rotomaty często posiadają także dodatkowe przestrzenie na pozostałe zegarki czy inne akcesoria biżuteryjne. Dzięki temu właściciel nabywa znacznie bardziej uniwersalny produkt, który sprawdzi się na kilka sposobów.
Ważnym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest zakres funkcji i możliwość dostosowania pracy urządzenia. Profesjonalne rotomaty od markowych producentów posiadają kilka trybów pracy oraz opcję wyboru ilości obrotów. Pozwala to na dostosowywanie ustawień pod konkretne modele, tak aby lepiej o nie zadbać. Każdy mechanizm zegarka charakteryzuje się bowiem innymi cechami i budową, przez co mogą mieć one różne wymagania co do intensywności i kierunku ruchów. Jeśli mechanizm zostanie wystawiony na zbyt długą pracę rotomatu, może to przysporzyć więcej szkód aniżeli korzyści. Dobry rotomat powinien posiadać więc trzy tryby pracy pozwalające na obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara, obrót przeciwnie do ruchu wskazówek zegara oraz ruch w obu kierunkach. Jest to istotne, ponieważ niektóre mechanizmy dają się nakręcić wyłącznie w jednym kierunku, podczas gdy pozostałe reagują na każdy ruch. Podobnie ma to się w przypadku ilości obrotów koniecznych do nakręcenia zegarka automatycznego, gdyż poszczególne mechanizmy mają różne parametry.
Zakres cenowy rotomatów
Rotomaty wydają się być urządzeniami niezwykle luksusowymi i często kojarzone są z ekskluzywnymi butikami zegarkowymi lub profesjonalnymi zakładami zegarmistrzowskimi. Choć niektóre z nich faktycznie potrafią kosztować tyle, co niejeden prestiżowy zegarek, te tańsze zakupimy już za kilkaset złotych. Wówczas jednak warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz pracę samego mechanizmu. Uznane marki oferują znacznie lepszy produkt, który posłuży na lata i nierzadko okaże się także stylowym dodatkiem do wnętrza. Rotomaty z segmentu premium posiadają o wiele większe możliwości w zakresie wyboru trybu pracy czy ustawienia liczby obrotów, które to funkcje okażą się przydatne przy posiadaniu kilku różnych zegarków. Z tego względu, chcąc nabyć solidny sprzęt, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 złotych i więcej.
Luksusowe rotomaty z wieloma funkcjami oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów mogą osiągać ceny nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc wcześniej dobrze określić swoje potrzeby, wymagania oraz budżet, aby uniknąć zaskoczenia.
Rotomat na prezent
Rotomat to niezwykle praktyczne urządzenie, które dodatkowo świetnie sprawdzi się jako prezent na różne okazje. Dla pasjonatów zegarmistrzostwa, taki gadżet okaże się doskonałym upominkiem, który z pewnością będzie niezwykle praktyczny. Tak unikalny prezent niewątpliwie zaskoczy obdarowywaną osobę, wywołując uśmiech na twarzy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pomysł na prezent dla niego