Złoty łańcuszek z zawieszką perłą

Sploty łańcuszków – kompendium wiedzy

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2022-05-31 PRZECZYTASZ W 2 MINUTY

Łańcuszek – zarówno złoty, jak i srebrny – to swego rodzaju biżuteryjny must-have, który powinien znaleźć się w szkatułce na biżuterię każdej kobiety. Choć to z założenia wyrób minimalistyczny, po dołożeniu odpowiedniej zawieszki, może uzupełniać różne stylizacje. Co więcej, czasem odpowiedni splot uzasadnia noszenie go saute. Łańcuszki bowiem występują w różnych rozmiarach, wersjach i splotach właśnie.

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Łańcuszki o różnych splotach dostępne w ofercie Apart to szerokie spektrum możliwości. Możliwy jest dobór w zależności od preferowanych cech estetycznych, jak również dopasowanie do zawieszki, która ma łańcuszek zwieńczyć.
  • Znaczna część wzorów i splotów łańcuszków występuje w różnych rozmiarach. Wybierając łańcuszek warto zwrócić na to uwagę.
  • Warto jest eksperymentować i łączyć łańcuszki o różnych splotach i długościach, by znaleźć swój indywidualny styl.

Splot łańcuszka – co to takiego?

Splot to nic innego jak sposób łączenia ze sobą poszczególnych elementów. W przypadku łańcuszków będą to kolejne ogniwa biżuterii. Stąd tak duża różnorodność splotów łańcuszków. Jedne z nich są drobniejsze i bardziej delikatne, drugie z kolei bardziej masywne i grubsze. Czym charakteryzują się poszczególne sploty, jak je odróżnić i wreszcie – jaki łańcuszek wybrać?

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić kilka naszyjników?

Rodzaje splotów łańcuszków

Łańcuszki o różnych splotach będą różnić się wizualnie samym splotem, jak również rozmiarem poszczególnych „oczek”, a co za tym idzie masą i formą całości. Różnicować je może także rodzaj zapięcia. Jakie zatem rodzaje splotów można wyróżnić?

CZYTAJ WIĘCEJ: Rodzaje zapięć łańcuszków

ANKIER

To najbardziej klasyczny i popularny splot łańcuszka. Składa się z owalnych, nieco spłaszczonych oczek, łączonych pod kątem 90 stopni. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa anchor, czyli kotwica, bo swoim wyglądem przypomina nieco kotwiczny łańcuch właśnie. Łańcuszek ankier ma uniwersalne zastosowanie i świetnie prezentuje się w wielu stylizacjach.

ankier

BLASZKA

Jest to gęsty i stosunkowo płaski splot, który sprawia, że łańcuszek z jednej strony jest lejący, z drugiej przylega do ciała. Ten splot można spotkać również pod nazwą taśma.

blaszka

DRABINKA

Splot ten przypomina nieco blaszki, jednak łączenie poszczególnych elementów nie jest tak płaskie.

drabinka

FIGARO

Splot ten swoją nazwę zawdzięcza operze „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podczas premiery dzieła, biżuteria o tym splocie pojawia się na scenie, czym zyskuje popularność. Wyróżnia ją to, że co trzecie lub czwarte ogniwo jest wydłużone. Sam w sobie splot figaro jest tak ozdobny, że nie dobiera się do niego już zawieszki. Dostępny jest zarówno w ciężkiej, masywnej wersji, jak i bardziej delikatnej, lżejszej. Dzięki temu mogą go nosić i mężczyźni, i kobiety.

figaro

KORDEL

Znany także jako splot korda, to połączenie oczek na wzór sznura. Jest splotem typowo kobiecym. W zależności od tego, czy ogniwa są pełne, czy też dmuchane, zmienia się masa łańcuszka i jego odbiór wizualny. Często występuje w zestawach z bransoletką, natomiast rzadko dobiera się do niego zawieszkę – splot sam w sobie prezentuje się okazale.

kordel

KOSTKA

Jest splotem, będącym odmianą splotu ankier, z tym że oczka łańcuszka są kwadratowe i łączą się ze sobą regularnie. Łańcuszek jest prosty i delikatny, doskonale pasować będą do niego zawieszki. Jest jednak jednocześnie – ze względu na swoją subtelność – bardzo kruchy, dlatego trzeba uważnie się z nim obchodzić.

kostka

KULKA DIAMENTOWANA

Splot ten to połączenie niewielkich kuleczek za pomocą delikatnej żyłki. Sam w sobie jest dość ozdobny, jednak pięknie prezentuje się również z zawieszkami.

kulka diamentowa

LINKA

Ogniwa w tym splocie ułożone są tak gęsto, że można odnieść wrażenie, jakoby łańcuszek w całości wykonany był bez oczek. Dzięki temu pięknie odbija światło i zgrabnie układa się na szyi. Splot ten nazywany bywa też żyłką lub żmijką. Występuje zarówno w szerszym, jak i węższym rozłożeniu. Te drugie pięknie prezentują się z dodatkową zawieszką, jednak w każdym wydaniu można nosić linki samodzielnie.

linka

LISI OGON

To kilka grubszych, zazwyczaj dwa lub trzy pasma ogniw, splecione ze sobą w formie warkocza. Ze względu na swój niezwykły design pięknie prezentuje się samodzielnie, bez dodatkowych zawieszek.

lisi ogon

PANCERKA

Ogniwa łańcuszka o splocie pancerka są spłaszczone i oszlifowane, a swoim ułożeniem i kształtem przypominają pancerz, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa splotu. Wzajemne położenie ogniw sprawia, że biżuteria pięknie lśni i odbija światło. Wszystkie te cechy sprawiają, że pancerkę nosi się raczej saute, choć w wersji bardziej delikatnej pięknie może komponować się z delikatną zawieszką.

pancerka

POPCORN

Splot popcorn to gęsto ułożone obok siebie i przeplatane pomiędzy sobą kuleczki, przypominające kolbę kukurydzy. Idealnie sprawdza się w bardziej okazałej formie. Łańcuszek dodatkowo pięknie komponuje się z bransoletką o tym splocie.

popcorn

ROLO

To połączone ze sobą idealne okręgi – mogą być pełne, lub bardziej delikatne. Łańcuszek o tym splocie doskonale sprawdza się jako baza do zawieszek.

rolo

SINGAPURKA

Oczka w tym splocie przypominają nieco te ułożone w splocie typu pancerka, jednak zazwyczaj są mniejsze i dużo bardziej delikatne. Dodatkowo są bardziej skręcone, przez co łańcuszek przypomina nieco splot DNA. Singapurka pięknie prezentuje się zarówno solo, jak i z zawieszką.

singapurka

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak zmierzyć rozmiar biżuterii?

Złoty łańcuszek z zawieszkami

Znaczna część wzorów i splotów łańcuszków występuje w różnych rozmiarach. Wybierając łańcuszek warto zwrócić na to uwagę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak nosić łańcuszek?

Jaki rodzaj splotu wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie ma być przeznaczenie biżuterii.

Jeśli szukasz czegoś, co delikatnie podkreśli stylizację, najlepiej postawić jest na modele doskonale prezentujące się solo. Nierzadko można do nich dopasować również bransoletkę, która dopełni look’u. Idealnie sprawdzi się splot typu popcorn, singapurka lub lisi ogon.

Kiedy jednak chcemy, aby dekolt zdobiła zawieszka, lepiej postawić na mniej zdobny splot – taki, który nie przyćmi ozdoby, a jednocześnie pomoże jej pięknie prezentować się na szyi. Doskonałym wyborem będzie splot ankier lub kostka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Niezwykle ważne jest, aby odpowiednio przechowywać biżuterię, w tym również łańcuszki. Niektóre sploty bowiem są delikatne i brak ostrożności mógłby je uszkodzić. Dobrze jest trzymać je w specjalnej szkatułce lub w pozycji wiszącej – dzięki temu unikniesz zerwania czy poplątania.

Równie istotne jest czyszczenie oraz ochrona przed zabrudzeniami. Warto zdejmować łańcuszki na czas kąpieli lub podczas plażowania.

I wreszcie należy wziąć pod uwagę, by drogocenności były ze sobą kompatybilne – zbyt ciężka zawieszka może uszkodzić cienki łańcuszek. Miejmy to na uwadze, personalizując swoją biżuterię.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pomysł na prezent: personalizowany naszyjnik


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Posiada ponad 10 lat doświadczenia dziennikarskiego, od kilku lat działa w marketingu. W Apart odpowiada za treści magazynowe i komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora