Naszyjnik z kamieniem szlachetnym

Znaczenie kamieni szlachetnych i ozdobnych

Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Wiedza 2024-04-16 PRZECZYTASZ W 4 MINUTY

Nie tylko zachwycają ponadczasowym pięknem, ale kryją w sobie niezwykłą siłę. W kamieniach szlachetnych bowiem ukryte są moce uzdrawiania, mądrości czy długowieczności. Szafir, szmaragd, rubin… każdy z nich jest inny, każdy z nich jest wyjątkowy. Co warto wiedzieć o poszczególnych kamieniach szlachetnych?

Na początek kilka zasad, o których warto pamiętać:
  • Swoją wyjątkowość kamienie szlachetne zawdzięczają określonym właściwościom fizycznym i chemicznym. Nie tylko zachwycają wyglądem, ale mają niezwykłe moce…
  • Styliści marki Apart zaprojektowali niebanalne wzory biżuterii łączące w sobie kilka rodzajów kamieni szlachetnych. Ale nie miej oporów, by łączyć ze sobą dowolne modele biżuteryjne i eksponować ukochane kamienie wedle uznania.
  • Kamienie szlachetne i znaki zodiaku są ze sobą kompatybilne, a oddziaływanie kryształów zależne jest od tego, jakim zodiakalnym symbolem jesteś.

Kamienie szlachetne i ich znaczenie

Nie istnieje ogólnie obowiązująca definicja pojęcia „kamienie szlachetne”. Zazwyczaj są to minerały, które wyróżniają się zbiorem wyjątkowych cech. Najczęściej jest to przepiękna barwa, wysoka twardość, rzadkość występowania. Niektóre, jak choćby bursztyn, są tworami organicznymi, jeszcze inne syntetycznymi. Wszystkie łączy jedno – szczególne piękno.

Te niezwykłe dary matki natury cieszą ludzkie oko już od tysięcy lat. Początkowo zastrzeżone były tylko dla warstw uprzywilejowanych – kamienie szlachetne symbolizowały ich status. Królewskie insygnia wysadzane kamieniami szlachetnymi po dziś dzień podziwiać można w muzeach.

Niezwykła moc kamieni szlachetnych

Stopniowo jednak zaczęto nosić je dla przyjemności. Dziś wiele z nas sięga po biżuterię z kamieniami szlachetnymi z miłości do ich piękna i harmonii. I choć rzeczywiście przede wszystkim wybierane są ze względu na upodobanie do koloru i zamkniętego w nich przez naturę błękitu nieba, głębi oceanu czy blasku promieni słonecznych, kamienie szlachetne wciąż pozostają otoczone mgłą tajemnicy. Ze względu na pewną pozaziemską aurę często stanowiły talizmany i amulety. Wiele z nas tak traktuje je do dziś. Ale o tym – za chwilę.

Nazwy kamieni szlachetnych

Najczęściej nazwy tych niezwykłych tworów natury pochodzą z języków orientalnych, greki i łaciny. Nawiązują do właściwości kamieni, ich barwy, a także do miejsca ich znalezienia oraz potencjalnie ukrytych w nich tajemnych mocy. Nierzadko nazwy minerałów tworzone są także od nazwisk osób, które je odkryły. Nauka zajmująca się kamieniami szlachetnymi to gemmologia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak pielęgnować kamienie szlachetne?

Kamienie półszlachetne

Kiedyś używano terminu kamienie półszlachetne – dzisiaj się go już nie stosuje. Obecnie mówi się o kamieniach ozdobnych. Do tej grupy zalicza się nie tylko minerały, ale również skały o ciekawych barwach, nadające się do polerowania. Występują w przyrodzie częściej niż kamienie szlachetne, przez to są nieco mniej unikatowe, a ich cena rynkowa jest niższa.

Niektóre kamienie ozdobne są nieco mniej twarde i trwałe. Niektóre posiadają mniejszy połysk, choć nie jest to regułą. Na przykład szmaragdy (kamienie szlachetne) często mają dużo inkluzji i nie są tak przejrzyste jak choćby ozdobne topazy. Stąd kamienie ozdobne potrafią zachwycać w takim samym stopniu jak kamienie szlachetne. Zwłaszcza że występują w wielu rodzajach i kolorach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Top 5 wiosennych motywów w biżuterii

Kamienie szlachetne i ich właściwości

Swoją wyjątkowość kamienie szlachetne zawdzięczają określonym właściwościom fizycznym i chemicznym. Jak wspomniano wcześniej - choć przede wszystkim cieszą oko w wyrobach jubilerskich, wiele osób przypisuje im magiczną moc. Niektórzy wierzą, że kamienie mogą leczyć, poprawiać samopoczucie, uszczęśliwiać.

Choć nie ma na to twardych, naukowych dowodów, fizyka kwantowa dowodzi, że cała materia na poziomie podstawowym to nic innego, jak atomy, które wykonują rytmiczne drgania. Emitowana w ten sposób częstotliwość niejako wyłapuje nieprawidłowości i równoważy je, przywracając harmonię. Mówi się, że wibrujące cząsteczki mogą pobierać od żywego organizmu nadmiar energii lub uzupełniać jej braki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kamienie a znaki zodiaku

Biżuteria

Warto zapoznać się z walorami poszczególnych kamieni, by wiedzieć, jak dbać o biżuterię, której są częścią. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na dłużej zachować ich niezwykłe piękno.

SZAFIR

Ten kamień szlachetny swoją nazwę zawdzięcza kolorowi, za który odpowiadają jony żelaza i tytanu. Barwa tego kamienia szlachetnego jest zróżnicowana – od delikatnego, ciepłego niebieskiego aż po ciemny granat. Główne złoża szafirów znajdują się w Tajlandii, Sri Lance, Birmie, Wietnamie, Laosie, Kambodży, Australii i Tanzanii.

Mówi się, że szafir jest kamieniem szlachetnym uciszającym wzburzone nerwy i dającym pogodę ducha. Uważa się go za talizman mędrców i zakochanych.

SZMARAGD

Jego nazwa pochodzi z greckiego smaragdos i oznacza dosłownie zielony kamień. Za jego niepowtarzalną barwę odpowiada chrom i wanad. Najlepsze szmaragdy pochodzą z Kolumbii, Zambii, Zimbabwe i Brazylii.

Szmaragd uchodzi za jeden z najszlachetniejszych kamieni, a wierzący w jego moce podkreślają, że działa regenerująco na organizm, poprawia pamięć, stabilizuje osobowość i potrafi wspierać w leczeniu chorób psychicznych.

RUBIN

Ruber po łacinie oznacza czerwony. Stąd wzięła się nazwa tego niezwykłego kamienia szlachetnego. Jego barwa jednak w przyrodzie jest zróżnicowana – od różowoczerwonego, aż po odcień określany mianem „głębokiej krwi”.

Rubiny są niezwykle rzadko spotykanymi kamieniami szlachetnymi, stąd ich cena może być nawet wyższa od cen diamentów. Zresztą zaraz po diamencie rubin, podobnie jak pochodzący z tej samej grupy minerałów szafir, to najtwardszy kamień szlachetny w przyrodzie. Mówi się, że ich kolor przypominać może krew i temu obszarowi przypisywane są właściwości rubinu – wzmacnia serce, oczyszcza krew oraz pobudza krążenie.

TOPAZ

Nazwa tego kamienia szlachetnego pochodzi od wyspy Topazos, znajdującej się na Morzu Czerwonym. Topazy występują w niezwykłej palecie barw – najczęściej spotykane kryształy żółtawe, miodowożółte, niebieskie, różowawe, różowofioletowe i bezbarwne. Niejednokrotnie w historii trafiano na duże okazy – nawet o masie 100 kg.

Mówi się, że topaz to kamień dobrych mocy, który wspierać będzie długowieczność, czyniąc człowieka urodziwym i inteligentnym.

TANZANIT

Nazwa tanzanit została wprowadzona przez firmę Tiffany & Co i związana jest z miejscem złoża kamienia – położonej we wschodniej części Afryki Tanzanii. To niezwykle unikatowy kamień szlachetny, ceniony ze względu na rzadkość występowania oraz niezwykłą, fioletowoniebieską barwę. Wartość tanzanitów ocenia się według takich samych zasad jak diamentów, czyli według zasady 4C. O jakości, a także cenie decydują odpowiednio: barwa, czystość, szlif i masa.

Mówi się, że tanzanit to jeden z kamieni szlachetnych o największej mocy energetycznej. Pomaga oczyścić duszę ze zmartwień i gromadzi radość oraz dodaje energii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kamienie szlachetne w ofercie marki Apart

Kamienie szlachetne i znaki zodiaku

Oprócz tego, że kamieniom szlachetnym przypisywane są szczególne moce, ich działanie, czy bardziej skuteczność, zależy w dużej mierze od momentu, w którym przyszliśmy na świat. O co chodzi? Kamienie szlachetne i znaki zodiaku są ze sobą kompatybilne, a oddziaływanie kryształów zależne jest od tego, jakim zodiakalnym symbolem jesteś.

I tak na przykład topazy będą idealne dla skorpionów i lwów, z kolei osoby urodzone pod znakiem barana, a także bliźnięta, mogą śmiało inwestować w bursztyny. Perły idealne będą dla koziorożców oraz wag, panny warto by w szkatułce z biżuterią miały szafiry a raki – szmaragdy.


Oktawia Staciewińska

Oktawia Staciewińska

Posiada ponad 10 lat doświadczenia dziennikarskiego, od kilku lat działa w marketingu. W Apart odpowiada za treści magazynowe i komunikację marki w mediach.

Więcej artykułów tego autora