Nagrody Blaue Blume 2025 w Berlinie rozdane

Nagrody Blaue Blume 2025 w Berlinie rozdane

2025-02-12

Apart już po raz drugi był partnerem polskiej edycji konkursu dla najbardziej romantycznych filmów krótkometrażowych. W finale znalazło się 12 obrazów, które zawalczyły o główną nagrodę. Pierwsze miejsce zdobył „love_proxy” w reżyserii Marcina Niemkiewicza z Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W zeszłym roku film w reżyserii Niemkiewicza „InstaLove” zdobył nagrodę publiczności.

Blaue Blume to prestiżowa nagroda dla najbardziej romantycznych filmów krótkometrażowych, przyznawana przez stację Romance TV od 14 lat. Od 2024 roku konkurs został rozszerzony o kategorię „Najlepszy polski film”, otwierając drzwi dla rodzimych twórców. W końcowym etapie konkursu znalazło się 12 finalistów. Zwycięzcę w kategorii Najlepszy polski film wyłoniło jury w składzie: Łukasz Jaworski (reżyser m.in. Listy do M, Klara), aktor Piotr Trojan (m.in. Szadź, 25 lat niewinności, Johnny), Oktawia Staciewińska (Communications Manager Apart), Łukasz Poniński (Director Drama Production House, Warner Bros. Discovery) oraz Agnieszka Mikulska (absolwentka wydziału reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej).

Główna nagroda Blaue Blume w polskiej kategorii konkursu trafiła do Marcina Niemkiewicza, twórcy „love_proxy”. Bohaterem filmu jest Gniewko (Jakub Sasak), 27-letni programista, który w pracy otrzymuje sobowtóra-robota - swoją ulepszoną, doskonalszą wersję. Jednak zamiast skorzystać z technologii do celów zawodowych, postanawia ją wykorzystać prywatnie. Za pomocą sobowtóra chce zbliżyć się do ukochanej Leny (Vanessa Alexander). Pozornie futurystyczna fabuła stawia zaskakująco proste i prawdziwe pytanie: kim jesteśmy, a kim chcemy być w oczach innych? W roli szefa Gniewka możemy zobaczyć doskonałego Mateusza Damięckiego. Statuetkę za Najlepszy polski film z rąk Krzysztofa Mikulskiego, CEO Romance TV Polska odebrali osobiście reżyser Marcin Niemkiewicz oraz odtwórca głównej roli, Jakub Sasak.

Zwycięski obraz dotyka ważnego tematu: naszej obsesji na punkcie wizerunku – zarówno tego, który pokazujemy światu, jak i tego, który skrywamy w sobie. W erze mediów społecznościowych młodzi ludzie coraz częściej są poddawani presji przez idealizowane obrazy życia innych. „love_proxy” stawia nas przed lustrem, przypominając, że na końcu każdej relacji musimy stanąć nadzy w prawdzie – bez filtrów, bez iluzji. Twórcy filmu w subtelny, ale poruszający sposób przypominają, że nasze prawdziwe „ja” – choć pełne wad i niedoskonałości – warte jest pokazania światu. To właśnie w tej szczerości i autentyczności tkwi nasza największa siła.

Warto wspomnieć, że w zeszłym roku film w reżyserii Niemkiewicza „InstaLove” zdobył nagrodę publiczności. To dowód na to, że przekaz reżysera trafia zarówno do profesjonalistów z branży, jak i widzów, a to najważniejsze.

Polskie jury postanowiło także wyróżnić film „Powtórzenia” w reżyserii Macieja Czuchryty. Ten jedyny dokument w konkursie poruszył serca odbiorców autentycznością i głębią. To poruszająca opowieść o starszych ludziach, którzy otworzyli się przed reżyserem, dzieląc się radością życia i refleksją nad tym, co naprawdę jest ważne. Jury przyznało również specjalne wyróżnienie Mateuszowi Więcławkowi za główną rolę w filmie „Nic poważnego” w reżyserii Kamila Czudeja.

W polskiej edycji Blaue Blume głos zabrali również widzowie platformy Player, którzy wybrali swojego faworyta w głosowaniu internetowym. Publiczność wyróżniła film „Jestem” w reżyserii Cezarego Orłowskiego, udowadniając, że szczera i uniwersalna historia potrafi poruszyć serca. Publiczności spodobała się niezwykła czułość i delikatny humor, z jakim twórcy podejmują trudny temat akceptacji własnej śmierci i przygotowania na nią bliskich. Warto zaznaczyć, że osoby z zespołem Downa zostały tu ukazane w sposób wolny od stereotypów — jako pełne emocji, pragnień, potrzebujące bliskości i miłości. Dodatkowym atutem produkcji jest świetna gra aktorska Katarzyny Figury oraz młodych aktorów.