Baume & Mercier
HISTORIA MARKI BAUME & MERCIER SIĘGA ROKU 1830, KIEDY TO W LES BOIS, NIEWIELKIEJ MIEJSCOWOŚCI POŁOŻONEJ W JURZE SZWAJCARSKIEJ, BRACIA LOUIS-VICTOR I CÉLESTIN BAUME OTWORZYLI RODZINNY ZAKŁAD. FIRMA ROZWIJAŁA SIĘ NADZWYCZAJ DYNAMICZNIE, SZYBKO ZDOBYWAJĄC RENOMĘ TWÓRCY DOSKONAŁYCH CZASOMIERZY Z NOWATORSKIMI ROZWIĄZANIAMI.
EKSPANSJA
Konsekwencja w działaniu i wierność pryncypiom szybko przyniosły Frères Baume rynkowy sukces. Doskonale zdawali sobie oni sprawę z potencjału tkwiącego w nowych rynkach zbytu. Stąd pomysł otwarcia oddziału w Londynie pod szyldem „Baume Brothers”. Firma niedługo potem poszerzyła obszar swojego działania o kolejne terytoria imperium brytyjskiego. Produkty Baume Brothers można było nabyć w tak odległych regionach świata, jak Indie, Afryka, Australia, Nowa Zelandia, Singapur czy Birma.
Pod koniec XIX wieku spółka miała wypracowaną silną międzynarodową pozycję i była uznawana w branży zegarmistrzowskiej za liczącego się gracza. W tamtym czasie marka słynęła przede wszystkim ze swoich chronografów i modeli wyposażanych w najbardziej złożone zegarkowe komplikacje, jak repetier minutowy, wyrafinowane funkcje kalendarza czy tourbillon. Manufaktura zdobywała za swoje doskonałej jakości przyrządy do pomiaru czasu liczne nagrody.
MERCIER
Na początku lat 20. ubiegłego stulecia ówczesny dyrektor firmy, William Baume, nawiązał współpracę z Paulem Mercierem. Była ona na tyle obiecująca, że obaj panowie zawiązali w 1918 roku w Genewie spółkę o nazwie Baume & Mercier. Manufaktura w krótkim czasie zyskała prestiżową pozycję wśród czołowych graczy branży zegarmistrzowskiej, aktywnie działających w segmencie zegarków naręcznych.
Firma oferowała swojej klienteli wyważone stylistycznie modele o niekonwencjonalnych kształtach i nierzadko zaskakującej geometrii. W 1919 roku, spółka Baume & Mercier zdobyła najwyższe międzynarodowe wyróżnienie zegarmistrzowskie, jakim jest Poinçon de Genève, czyli pieczęć genewska – symbol najwyższych kompetencji i niezrównanej jakości.
KREATYWNOŚĆ I KOBIECOŚĆ
Paul Mercier był zdania, że firma powinna podążać z duchem czasu i umiejętnie korzystać z zachodzących wokoło zmian. Manufaktura doskonale wyczuła, co niesie ze sobą emancypacja kobiet, już w „szalonych latach 20.” oferując produkty idealnie trafiające w oczekiwania postępowych pań. Rodzący się wówczas feminizm był dla projektantów marki niewyczerpanym źródłem inspiracji. W latach 40., opierając się na głębokim zrozumieniu kobiecych aspiracji, firma Baume & Mercier wprowadziła na rynek jeden ze swoich najbardziej udanych modeli, który cieszył się niebywałym powodzeniem, a mianowicie Marquise.
Ten biżuteryjny zegarek, którego największym atutem była niekonwencjonalna, lita, ozdobna bransoleta był nie tylko efektowny, ale też bardzo praktyczny. Idąc za ciosem, marka wprowadzała kolejne niezwykle pomysłowe i zaskakująco nowoczesne zegarki damskie, dowodząc, że czasomierze dla kobiet wcale nie muszą być jedynie zminiaturyzowanymi czy uproszczonymi kopiami męskich modeli.
ORYGINALNOŚĆ I AWANGARDA
Paul Mercier, który był człowiekiem o niezwykłej intuicji, okazał się dla spółki prawdziwą siłą napędową. To dzięki niemu skrystalizowała się filozofia marki, która jest aktualna do dziś. Zegarmistrzowska maestria znalazła swój wyraz w ponadczasowej elegancji. Firma Baume & Mercier była pionierem w tym obszarze. Jej wierna klientela z entuzjazmem przyjmowała nowe produkty o awangardowych liniach.
Firma Baume & Mercier przeniosła sztukę projektowania zegarków na nowy, znacząco wyższy poziom, pozostawiając trwały ślad na kartach historii zegarmistrzowskiego designu. Najlepszym tego przykładem jest choćby kolekcja Hampton, do której stworzenia inspiracją był charyzmatyczny, prostokątny zegarek z lat 40. Ten niezwykle szykowny model o absolutnie ponadczasowej stylistyce, utrzymany w stylu miejskim, uzewnętrznia żywiołowość przepojoną wysmakowaną elegancją.
KLASYKA I NOWOCZESNOŚĆ
W LATACH 50. I 60., FIRMA BAUME & MERCIER NIE USTAWAŁA W DĄŻENIU KU RÓWNOWADZE SYMBOLIZOWANEJ PRZEZ GRECKĄ LITERĘ „Φ”, KTÓRA ZYSKAŁA STATUS LOGO MARKI BAUME & MERCIER.
Firma wprowadziła też na rynek cały szereg chronografów wyposażonych w najrozmaitsze funkcje, jak np. wskazanie fazy Księżyca czy potrójny datownik. W tamtym czasie swoją premierę miała też kolekcja zegarków utrzymanych w szlachetnie powściągliwej stylistyce, z tradycyjną okrągłą kopertą i minimalistyczną tarczą. Te klasyczne modele, typowe dla „złotych lat 50.”, utorowały manufakturze swego rodzaju powrót do korzeni. Czerpiąc inspirację z przeszłości i sprawdzonych wzorów, wykreowano takie kolekcje, jak Capeland czy Classima, a także zupełnie nową linię sygnowaną nazwą Clifton.
WSPÓŁCZEŚNIE
Baume & Mercier ma obecnie w swojej ofercie kolekcje prezentujące pełne spektrum zegarmistrzowskich kompetencji i najwyższej klasy umiejętności manufaktury. Linia Classima obejmuje modele dla tych miłośników zegarmistrzostwa, którzy cenią estetyczną powściągliwość. Kolekcje Linea i Promesse powstały z myślą o nowoczesnych, dynamicznych kobietach stawiających na ponadczasową elegancję. Clifton i Clifton Club to najnowsza propozycja marki w stylu miejskim, dla osób poszukujących raczej klasycznych czasomierzy z subtelną nutą nowoczesności.